sobota, 31 stycznia 2015

DZIŚ KSIĄŻKA: "Madame", Antoni Libera - gawęda o pierwszej miłości i PRLu

Źródło.
Dlaczego?
Książka polecona przez Katarzynę P., dzięki :).  

O czym?
Powieść autobiograficzna z czasów PRLu. Historia maturzysty z warszawskiego liceum, zafascynowanego Madame la Directrice - Królową Śniegu, niedostępną, pachnącą zachodnimi perfumami nauczycielką francuskiego.

Moja opinia.
Książkę otwiera cytat: "Romansopisarz powinien dążyć nie do tego, by opisywać wielkie wydarzenia, lecz by małe czynić interesującymi." (Arthur Schopenhauer).  Antoni Libera to w takim razie zdolny romansopisarz, bo posiada talent tworzenia z każdego drobiazgu interesującej gawędy. A przy tym trzyma nas w napięciu. Co dalej? Kim ona jest? Jak daleko posunie się bohater, by poznać jej sekrety? Co zrobi ona? Czy taka historia naprawdę mogła się wydarzyć? 

"Madame" czyta się bardzo dobrze od samego początku, a dalej, gdy pojawia się więcej tytułowej Madame, wciąga jak dobry kryminał. Mamy wielbiącego literaturę, przekonanego o swej nieprzeciętności chłopca, dorastającego w PRLu, mamy elegancką kobietę "Zachodu", o której tak mało wiadomo, zderzenie dwóch światów, obraz Polski, widzianej oczami różnorodnych bohaterów - jako ojczyzny, klatki, miejsca, gdzie "kiedyś to były czasy".

Zwraca uwagę również ironiczny i kunsztowny język powieści, pełen obcojęzycznych wstawek (przetłumaczonych na końcu książki) i odniesień do klasyków literatury. Książkę czyta się z przyjemnością i z podziwem dla stylu autora.

Zastanawiałam się jedynie: naprawdę tak się wtedy rozmawiało? Dialogami jak wyjętymi z powieści? To zabieg autora czy faktyczny urok tamtych czasów?
(I ostatnie: czy ona kiedykolwiek to przeczytała? I jak się czuła, czytając?)

Serdecznie polecam Wam tę książkę. Nie jest długa, trudno się od niej oderwać, a autor zadbał nie tylko o ciekawą historię, ale i piękną formę. 
Skuście się na "Madame" :).

Jeśli podobał Ci się artykuł, zachęcam do polubienia PatrzJakiFilm na FACEBOOKU, gdzie dzieje się jeszcze więcej ;).

1 komentarz:

  1. Zawsze chciałam przeczytać tę książkę, a ta recenzja zachęciła mnie do tego :).

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...