wtorek, 21 kwietnia 2015

KOBIETY W SERIALACH #6: "PEAKY BLINDERS" - "Don't fuck with the Peaky Blinders!"

Ciotka Polly <3.
[O "Peaky Blinders" wspominałam przy okazji 7 SERIALI W PIĘKNYM STYLU RETRO. Super serial, który wszystkim polecam!] .

Najpierw planowałam napisać o "Boardwalk empire", ale powiedzmy sobie szczerze, tamtejsze bohaterki w porównaniu z panami mają niestety znikomy wpływ na rozwój fabuły. Inaczej rzecz ma się w przypadku "Peaky Blinders". Chociaż Tommy (Cillian Murphy) to przywódca rodziny Shelby, kobietom w jego otoczeniu nie można odmówić charyzmy i nawet Tommy się z nimi liczy.
NIEWIELKIE SPOILERY Z SEZONÓW 1 i 2.

Bardzo lubię członkinie rodziny Shelby, bo to baby z jajami, z którymi chyba nikt z nas nie chciałby zadrzeć. Odważne, twarde, rozsądne (jeśli nie liczyć chwil, gdy tracą głowę dla bliskich). Oto one:
POLLY GRAY (HELEN McCRORY)
Ciotka Polly, czyli Elizabeth Gray, z domu Shelby, co zawsze podkreśla, bo nazwisko męża nie ma dla niej znaczenia. 
Doradczyni Thomasa, drobna kobieta w mrocznym makijażu i eleganckim stroju, surowa, mądra i niemal zawsze trzeźwo myśląca. Próbuje ostudzać rosnące ambicje Tomm'ego i rozwiązywać konflikty rodzeństwa Shelby. Niezależnie od tego, czy zgadza się z decyzjami przywódcy, jest lojalna wobec niego i wspiera go swoją wiedzą. Prowadzi księgowość rodziny, bo Tommy ufa jej najbardziej. Całkowicie oddana rodzinie.
W życiu prywatnym dręczą ją wspomnienia dzieci, które zostały jej w młodości odebrane. W chwilach największej słabości odwiedza cygańską wróżkę, by czegoś się o nich dowiedzieć albo próbuje o nich zapomnieć za sprawą niezobowiązujących romansów.

Ciotka Polly ma też w sobie coś z wiedźmy. Miewa prorocze sny, wierzy we wróżby, jest zabobonna, ale jest także gorliwą katoliczką.

W 2. sezonie skrzywdzona przez skurw**** Campbella (serio, nienawidzę obślizgłego typa), ale niech komisarz nie zapomina, że kobiety z rodziny Shelby nie zapominają.

PS. Helen McCrory grała matkę Malfoya w Harrych Potterach.


ADA THORNE (SOPHIE RUNDLE)
Ada Thorne, z domu Shelby, młodsza siostra Thomasa. 
Ada to rodzinna buntowniczka. Zakochana w komuniście, wiecznie skłócona z braćmi, ma gdzieś zakazy Tommy'ego, ucieka z domu. Nie chce mieć nic wspólnego z rodzinnym biznesem, ale to niemożliwe, jeśli nazywasz się Shelby (wrogów nie obchodzi nazwisko po mężu). Ale to nie głupiutka dziewczyna, która chce zrobić innym na złość. To dzielna, uparta kobieta, która chce dla siebie i swojego dziecka innego, bezpieczniejszego życia. W swoim uporze i niechęci do pójścia na kompromis najbardziej z rodzeństwa przypomina Thomasa. Mimo ciągłych waśni, są z Tommy'm blisko.


Los nie rozpieszcza Ady. Gdy zakochuje się w Freddie'm, muszą ukrywać swój romans. Wreszcie rodzina akceptuje ich związek (na tyle, żeby nie zabić Freddie'go :-p), ale Ada niedługo może cieszyć się rodzinnym szczęściem.

Niezapomniana scena - kiedy Ada wjeżdża z niemowlęcym wózkiem między gang Peaky Blinders a ich uzbrojonych wrogów, by zapobiec masakrze. 

Ada na zmianę irytuje i imponuje. Trzymam kciuki, żeby udało jej się wreszcie odciąć od nazwiska i zacząć nowe życie, ale czy to w ogóle możliwe?


ESME SHELBY (AIMEE-FFION EDWARDS)
Esme, żona młodszego brata Tomhasa - Johna. Tommy doprowadził do ich małżeństwa, by zawrzeć sojusz z Cyganami. Chociaż związek był zaaranżowany, jest udany, a Esme i John ochoczo korzystają z uroków małżeństwa. 

Esme ma spory wpływ na męża, a nawet Tommy pozwala jej zabierać głos podczas narad rodzinnych. Lojalna wobec nowej rodziny, z jednej strony stara się nie sprawiać kłopotów, z drugiej ma odwagę mówić Polly dla jej dobra rzeczy, których ciotka nie chce słyszeć. 

Esme wydaje się rozsądną dziewczyną i odpowiednią osobą na członkinię klanu Shelby, Chociaż czasami chyba przeraża ją kierunek, w jakim zmierzają plany Peaky Blinders. 

A teraz panie, z którymi Tommy miał kontakty innej natury:
GRACE BURGESS (ANNABELLE WALLIS)
Śliczna Irlandka, która zgłasza się na stanowisko barmanki do pubu Peaky Blinders. Śpiewa nostalgiczne piosenki, rzadko się uśmiecha i szybko zagina parol na Thomasa. A że jej prawdziwym przełożonym jest skurw*** komisarz Campbell (w dodatku pożądający Grace, bo w jego przypadku nie da się mówić o miłości), nie może z tego wyjść nic dobrego. 
Nie przepadam za Grace. Po pierwsze dlatego, że nie lubię szpiegów. Nie rozumiem, jak można żyć między ludźmi i nieustannie ich okłamywać. Po drugie, wprowadza do serialu strasznie dużo melodramatyzmu, zwłaszcza w 2. sezonie. Nie jestem pewna, czy smutne spojrzenia Grace i jej telenowelaste rozterki były potrzebne, wolałabym, żeby fabuła skupiła się wokół intryg z Włochami i Żydami (Tom Hardy <3). 

Rozwinięcie wątku Tommy+Grace w 2. sezonie nie porwało mnie tak, jakbym chciała, ale nie można odmówić Grace, że jest silną bohaterką, która nie traci zimnej krwi i kroczy po trupach do celu. Potrafi korzystając ze swoich wdzięków i sprytu przetrwać w świecie niebezpiecznych mężczyzn. 


MAY CARLETON (CHARLOTTE RILEY)
Zamożna właścicielka stadniny koni, którą Tommy poznaje w 2. sezonie. May ofiaruje się przygotować klacz Thomasa do zawodów, ale od początku jest jasne, że nie o ten interes jej chodzi :-p. 

May nie jest tak silną osobowością, jak pozostałe wspomniane tu panie (może dlatego, że nie wychowywała się wśród przestępców), ale jest w porządku. Z jednej strony uwodzi Tommy'ego, z drugiej wydaje się mało pewna siebie jako kobieta. Chociaż Tommy ma do niej słabość, obawiam się, że May jest zbyt delikatna, jak na życie członków Peaky Blinders. 


LIZZIE STARK (NATASHA O'KEEFFE)
O Lizzie tylko wspomnę, bo to mniej istotna postać. 
Lizzie to prostytutka, którą Tommy zatrudnił jako sekretarką. Ubóstwia Thomasa za to, że dał jej szansę, by zmienić swoje życie. Dla Tommy'ego jest gotowa na wiele, nawet wbrew sobie. Przekonajcie się sami, czy Tommy zdołał nie zawieść jej zaufania. Sympatyczna, wrażliwa dziewczyna.

Jeśli nie zaczęliście jeszcze przygody z "Peaky Blinders", serdecznie Was do tego zachęcam! Wspaniała ścieżka dźwiękowa, łącząca współczesne utwory z mrocznym klimatem Birmingham i klimat, który wciągnął mnie całkowicie. Polecam!


Przypominam, że cykl KOBIETY W SERIALACH to część Wyzwania na Dzień Kobiet Kina Domowego i Women in Cinema.

http://filmynakanapie.blogspot.com/2015/03/wyzwanie-na-dzien-kobiet.html

Jeśli podobał Ci się artykuł, zachęcam do polubienia PatrzJakiFilm na FACEBOOKU, gdzie dzieje się jeszcze więcej ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...