niedziela, 8 lutego 2015

"FORTITUDE" (2015), pilot - arktyczny "Twin Peaks" ?

Źródło.
Dlaczego?
O serialu usłyszałam na super stronce Serialowa.pl, skąd dowiedziałam się też o "The Affair" czy "Jane the Virgin". Kolejny trafiony (a przynajmniej tak wydaje się po pilocie) tytuł.

O czym?
Miasteczko na wyspie w okolicy podbiegunowej. Wydaje się, że jedynym niebezpieczeństwem są ataki niedźwiedzi polarnych (których jest na wyspie 4-krotnie więcej, niż ludzi). Ale w momencie, gdy pani naczelnik wygłasza przemowę, jakim spokojnym miejscem do życia jest Fortitude, policja znajduje szefa grupy naukowców brutalnie zamordowanego we własnym domu. Na miejsce przybywa agent z Londynu (Stanley Tucci), by zbadać sprawę.
Moja opinia.
Intrygujący kryminał, który od razu skojarzył mi się z "Twin Peaks" (jak zauważa też Serialowa.pl). Niby spokojna okolica, a jednak dzieci chodzą na spacer z bronią na plecach, a obraz niedźwiedzia polarnego pożerającego żywcem człowieka nikogo nie dziwi. Wszechobecna biel, wielomiesięczna noc, zorza polarna - wszystko to wzmaga dziwny, niepokojący klimat tego miejsca.

Nowo przyjezdny naukowiec pyta o szeryfa: To dobry czy zły szeryf? Otrzymuje odpowiedź, że nikt nie wie. Nie ma tu przestępstw, więc nie było okazji, by się przekonać. I wydaje się, że to odnosi się do wszystkich różnorodnych bohaterów, których poznajemy. O niektórych nie można powiedzieć wiele więcej, niż: intrygują. Jacy są tak naprawdę? Jak zachowają się w tej niezwykłej sytuacji, jaką jest szokujące morderstwo szanowanego człowieka w kluczowym dla rozwoju miasta momencie?
Źródło.
Zobaczcie "Fortitude". Nie wiem, czy poziom się utrzyma, ale pilot jest moim zdaniem świetny. Bohaterowie, którzy wydają się tłumić w sobie swoje gorsze "ja", odrobinę surrealistyczne sceny, ten nieziemski klimat podbiegunowej wyspy - białej klatki. I Stanley Tucci jako agent z zewnątrz, który wydaje się jedynym wyluzowanym gościem w serialu i jestem bardzo ciekawa, jakie sekrety odkryje w sennym Fortitude.

Pilota (połączone odcinki 1 i 2) serdecznie Wam polecam. Co będzie dalej, dopiero się przekonamy, ale mocno trzymam za serial kciuki.

UPDATE: Po 9 odcinkach - rewelacja! Mój nowy ulubiony serial :).

UPDATE 2: Więcej o serialowych paniach TUTAJ w ramach cyklu "KOBIETY W SERIALACH".

Jeśli podobał Ci się artykuł, zachęcam do polubienia PatrzJakiFilm na FACEBOOKU, gdzie dzieje się jeszcze więcej ;).

1 komentarz:

  1. Wielki potencjal, jednak nie interesuje, nie wciaga; brak wiekszej ingerencji w poszczegolne wydarzenia; powierzchowny.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...