poniedziałek, 20 kwietnia 2015

VIKINGS s.3 - Sun Zi w grobie się przewraca, czyli "strategia wojenna" księcia Burgreda

Oj, znowu się nie udało...
Nadrabiamy właśnie z Kubą nowy sezon "Wikingów"! (Możliwe spoilery z odcinków 1-3). I cóż widzimy? Dowódcę wojsk, który swą strategią wprowadził nas w osłupienie! 

Przed Wami brat księżniczki Kwarantanny, członek porypanej rodzinki królewskiej Mercji (co to w ogóle jest?) - książę Burgred!

I ODSŁONA GENIUSZU BURGREDA: BITWA NAD RZEKĄ

Burgred i jego królewski wuj oczekują ze swoją armią na przybycie Wikingów. Wikingowie nadpłyną rzeką. 
Co robią nasi stratedzy? Dzielą swoje wojsko na pół i stawiają po dwóch stronach rzeki. W miejscu, gdzie nie ma żadnego mostu! Więc nie mogą łatwo się przegrupować, bo niby jak, wpław?
Nie z Ragnarem te numery, Burgred.
Co robią Wikingowie? Przypływają, zerkają. Cała armia spora, byłaby trudna do pokonania, ale z połową raczej dadzą sobie radę. Wybierają brzeg z królem, rozpirzają jego połowę armii, a Burgred ze swoją połową może tylko bezczynnie przyglądać się z drugiego brzegu, wołając "Wuju! Wuju!" :-p.


II ODSŁONA GENIUSZU BURGREDA: BITWA NA WZGÓRZU

Sun Tzu mówi: Jeśli chcesz wydać bitwę, nie walcz z przeciwnikiem blisko wody. Zajmij pozycję na wzniesieniu. Pierwsza część oblada, ale oto Burgred zmyka na wzgórze! Wikingowie muszą oddalić się od swoich okrętów i wkroczyć na nieznany sobie, a dobrze znany Burgredowi teren. Myślimy: może Burgred zmądrzał i teraz się odkuje? 

Ale Burgred znowu nas zaskakuje! Wprawdzie wydrapał się z wojskiem na górę, ale na tej górze zajął dolinę, otoczoną innymi wzgórzami!
Co robi wojsko Egberta, sojusznicy Wikingów? Wdrapują się na te pagórki (których nikt z ludzi Burgreda nie pilnuje, bo po co?) i wystrzeliwują stojących w dole rycerzy Burgreda jak kaczki! 

Niestety ostrzeliwany Burgred, który znów jak nad rzeką próbuje ratować się ucieczką (trudno to nazwać odwrotem strategicznym :-p), ustawił wojsko w takim miejscu, z którego nie da się uciec i musi się poddać... 

Oto koniec jego wojennej kampanii z wielką stratą dla nas, bo moglibyśmy się jeszcze tyle nauczyć o mercjańskiej strategii wojennej.


TYMCZASEM W "WIKINGACH"....

Lagherta i król Egbert odgrywają w kółko tę samą scenę flirtu.
"Nigdy nie spotkałem tarczowniczko-wojowniczko-rolniczko-matki".
Azbestana zarywa Judith, synowa Egberta, której mąż dzielnie walczy z bohaterem tego artykułu.
"Jestem księdzem, a ty masz męża i dziecko, więc w sumie czemu nie?"
Młody Bjorn nie radzi sobie ze swoją laską.
"Nie jedziesz z nami". "Jadę!" "Okej".
I dużo innych ciekawych rzeczy, więc jeśli jeszcze nie oglądacie Wikingów, powinniście zacząć! 

Jeśli podobał Ci się artykuł, zachęcam do polubienia PatrzJakiFilm na FACEBOOKU, gdzie dzieje się jeszcze więcej ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...