czwartek, 30 października 2014

5 filmów z Bale'm godnych polecenia.

Christian Bale to mój ulubiony aktor. Schudnąć do roli 20 kg? Przykoksać 20kg? Nauczyć się tańca, sztuk walki, jazdy konno czy czegokolwiek potrzeba? To właśnie Bale! Nieważne, że to szaleństwo dla organizmu, podziwiam go za taką samodyscyplinę. Oto kilka filmów, które polecam:


1. Dzieci swinga (Swing kids) (1993)


Historia dzieje się w Niemczech niedługo przed wybuchem II wojny światowej.
Naziści zyskują coraz większą władzę i między innymi wydają zakaz słuchania amerykańskiej muzyki. Grupa przyjaciół (w tym blondyn-Bale) wymyka się do nielegalnych klubów, by słuchać i tańczyć swinga. Gdy wchodzą w konflikt z prawem, dostają "propozycję" wstąpienia do Hitlerjugend.
Źródło.
Uwielbiam ten film, bo swinga mogłabym słuchać całymi dniami. Świetna ścieżka dźwiękowa, bardzo dobra rola Roberta Seana Leonarda, a jeśli sądziliście, że Bale nie potrafi tańczyć, myliliście się. (Czy jest w ogóle coś, czego Bale nie potrafi? :-p).

Piosenka: Bei Mir Bist Du Schoen - Janis Siegel 

2. Mechanik (El Maquinista) (2004)


Najbardziej spektakularna metamorfoza Bale'a.
Zobaczcie świat oczami człowieka, którego dręczy przewlekła bezsenność. Film, pewnie przez większość z Was znany.
Serdecznie polecam, a więcej już niedługo w "KLASYKACH DO ODŚWIEŻENIA".

3. 3:10 do Yumy (3:10 to Yuma) (2007)


Remake filmu z 1957r. Farmer (Bale), który ledwie wiąże koniec z końcem, najmuje się do eskortowania groźnego przestępcy (R.Crowe) na stację kolejową, skąd odjeżdża pociąg do więzienia. Oczywiście kumple bandyty spróbują go odbić.
Nie byłam nigdy wielką fanką westernów (chociaż serial "Deadwood" trochę zmienił moje podejście), ale ten film bardzo mi się spodobał, chociaż tutaj Bale schodzi na dalszy plan, bo główne skrzypce gra Russel Crowe z piosenką "They're gonna hang me in the morning".  W filmie nie brakuje akcji, jest też element dramatu, a Bale i Crowe stworzyli świetny aktorski duet.

4. American psycho (2000)


Bale jako człowiek sukcesu, który ma też zupełnie inne, mniej piękne oblicze. Ale to nie zwyczajny film o mordercy, o czym przekonacie się, oglądając. Niezapomniana scena z wizytówkami (jedna z tych świadczących o kunszcie autorów scen, w których pozornie dzieje się niewiele, a mówią nam tak wiele).

5. Kwiaty wojny (Jin ling shi san chai) (2011)


Rok 1937, Chiny. Bale jest tutaj pijakiem-grabarzem, który odkrywa, że w opuszczonym budynku katedry ukrywają się porzucone przez opiekunów uczennice oraz grupa prostytutek. Japońscy żołnierze się zbliżają i Amerykanin może być jedynym człowiekiem, który zdoła ochronić dziewczęta.

Piękne zdjęcia, piękne kostiumy, piękne kurtyzany - to główny atut filmu. I chociaż historia melodramatyczna, to jednak przejmująca.
Źródło.


Jeśli podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco z PatrzJakiFilm, zachęcam do polubienia mojej strony na FACEBOOKU :).

INNE ZESTAWIENIA:

2 komentarze:

  1. Brakuje Imperium Slonca (moj drugi ulbiony film osadzony w czasach wojny tuz za "listy z iwo jimy") w ktorym Bale zagral wysmienicie, w wieku 13 lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie widziałam "Imperium Słońca", muszę nadrobić. Dzięki za sugestię :).

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...