poniedziałek, 8 grudnia 2014

5 ciekawych dramatów z Ewanem McGregorem

Źródło.
Czytałam w którymś numerze „Filmu” wywiad z E.McGregorem, gdzie mówił coś w stylu, że tak
często pokazuje w filmach swoje przyrodzenie, że powinno mieć ono osobną stronę internetową :-p. Ale niestety nie o tym będzie ten artykuł.

Ewan to utalentowany, wszechstronny aktor, który wydaje mi się bardzo sympatycznym, pozbawionym snobizmu człowiekiem (na tyle, na ile można ocenić celebrytę, którego się nigdy nie spotkało ;-p). Ma za sobą bardzo wiele ról i nie widziałam oczywiście wszystkich, ale proponuję Wam kilka tytułów, które uważam za warte uwagi:


1. Trainspotting (1996)

Film, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Szkocja i grupa przyjaciół-narkomanów. Szaleństwo i dramat w dobrze dobranych proporcjach oraz przynajmniej 2 niezapomniane sceny: niemowlaka chodzącego po suficie oraz przykrej przygody Spuda w domu jego dziewczyny. Film nie potrzebujący wybuchów i wielkich katastrof, żeby nami dogłębnie wstrząsnąć. Świetna gra aktorska, oryginalny scenariusz i super klimat.
Dodam jako ciekawostkę, że w tym  samym roku Ewan zagrał w „The Pillow Book” – filmie o japońskiej dziewczynie, której erotyczną przyjemność sprawia, gdy ktoś pięknie pisze po jej skórze (jak możecie się domyślić, McGregor jest tutaj jednym z jej kochanków-kaligrafów). Bardzo dziwny film, który trudno mi ocenić, bo nie wiem do końca, czym miał być. Jako erotyk sprawdza się nieźle i to właśnie jedna z produkcji, gdzie interes Ewana gra znaczącą rolę. To też film, gdzie pierwszy raz zobaczyłam, jak niewielkich rozmiarów mogą być atuty Azjatów :-p (ach, wspomnienia). Film wizualnie piękny, ale fabuła mnie nudziła. W każdym razie, do Waszej wiadomości podaję, że takie coś powstało :).

Źródło.
2. Perfect Sense (Ostatnia miłość na Ziemi) (2011)

Film, który udowadnia, że opowieść o miłości nie zawsze musi się toczyć według jednego schematu, nie musi być nudna ani mdła. W pewnym stopniu przerażający i przygnębiający, bo mamy do czynienia z sytuacją, gdzie tajemniczy wirus atakuje ludzi, powodując zmiany w zachowaniu i stopniową utratę wszystkich zmysłów. Objawy mają stałą kolejność, dlatego chory dokładnie wie, co go czeka, lecz nie może w żaden sposób temu zapobiec i to straszne. W filmie towarzyszy McGregorowi piękna Eva Green, a ich bohaterowie mimo rozprzestrzeniającej się wokół nich i w nich choroby, próbują stworzyć między sobą więź, korzystając z tych zmysłów, których jeszcze im zostały. I porządnie dramatyczny finał.
3. Begginers (Debiutanci) (2010)

Oprócz Mcgregora, zobaczymy tu dwójkę innych świetnych aktorów: Christophera Plummera i Melanie Laurent. Plummer gra ojca głównego bohatera, który będąc już w sędziwym wieku postanawia oznajmić światu, że jest homoseksualistą . Ta wiadomość sprawia, że Oliver zaczyna wątpić w prawdy, które dotychczas uważał za pewnik. Niedługo potem, na przyjęciu kostiumowym, gdzie występuje jako Freud, spotyka śliczną Annę. Czy faktycznie miłość po trzydziestce, jak sądził wcześniej, to niemożliwa rzecz?

Źródło.
Może fabuła wydaje Wam się na pierwszy rzut oka banalna, ale film nie jest. Film proponuje nam wnikliwy obraz relacji międzyludzkich, więzi rodzinnych, przekonań, które kształtują się pod wpływem zdarzeń, a miłość tutaj nie została ukazana w sympatyczny sposób.

4. Stay (Zostań) (2005)

O „Stay” pisałam TUTAJ i nadal polecam Wam tę surrealistyczną mieszankę dramatu i thrillera. McGregor gra tutaj psychiatrę, który próbuje odwieść studenta sztuki od zamiaru samobójstwa, a towarzyszą mu w filmie Naomi Watts i Ryan Gosling.

Źródło.

5. Big Fish (Duża Ryba) (2003)

Poznajemy dzieje życia umierającego człowieka na podstawie fantastycznych historii, które opowiadał o sobie synowi, a McGregor to tutaj nasz bohater za jego młodych lat. Ile z tego wszystkiego jest prawdą, a ile przechwałkami i bajaniem starego gawędziarza? 
Nietypowy scenariusz i baśniowe dzieło Tima Burtona.

A jakie filmy z Ewanem Wy polecacie?


Jeśli podobał Ci się wpis, zachęcam do polubienia PatrzJakiFilm na FACEBOOKU, gdzie dzieje się jeszcze więcej ;).

Inne zestawienia:

5 komentarzy:

 1. Ja Ewana uwielbiam, od zawsze. Polecam trailer nowego filmu (wreszcie ma brodę:D): https://www.youtube.com/watch?v=v6LQzRBDjA0
  A ze starszych polecam:
  "Płytki grób"- świetny film Danny'ego Boyla. Trzyma w napięciu, momentami mnie bawił:).
  "Orkiestra"- geniusz. Musisz zobaczyć!
  "Moulin Rouge" - jeden z moich ulubionych filmów w ogóle. Ewan tak śpiewa, że włosy na rękach stają mi dęba! Mogłabym to oglądać i oglądać i oglądać.
  "Autor widmo" - kurcze, jaki tam jest klimat! A końcówka mnie boli po dziś dzień.
  Polecam!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za propozycje :D. Kolejne filmy do nadrobienia.
   "Moulin Rouge" chociaż pięknie wykonany, nie należy do moich ulubion. Ale ścieżka dźwiękowa rzeczywiście świetna, zwłaszcza, gdy McGregor śpiewa "Roxanne" :).

   Usuń
  2. Taaaaak. I Tom Waits:). W ogóle głos Ewana mógłby mury walić:). Siła!
   Polecam się na przyszłość:).

   Usuń
 2. Z wymienionych tylko "Trainspotting". Absolutnie kultowy dla mnie. Od dialogów ("Choose a life"!), poprzez sceny (The Worst Toilet in Scotland!), na ścieżce dźwiękowej kończąc (hymn "Born Slippy" od Underworld!). I tytuł, której nigdy nie pokazałbym swojej dziewczynie ;D

  Ale największym paradoksem jest, że ten monolog o wyborze życia to jest komentarz o Ewanie. Dla mnie się sprzedał. Wybrał to wszystko, co jego bohater w tym filmie. Końcowy dialog to dalsza kariera Ewana.
  "[...] choice of sweaters, family Christmas, indexed pension, tax exemption, clearing gutters, getting by, looking ahead, the day you die''.
  Ależ mam ochotę teraz na ponowny seans! ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest dobry czas na seans "Trainspotting" :). Ja sobie zgrałam ten film na tel., kiedy szłam do szpitala i musiałam na szybko coś wybrać. Potem dostałam takie łóżko, że ciągle ktoś koło niego przechodził i okazało się, że jest w tym filmie więcej scen nienadających się do pokazywania przypadkowym przechodniom, niż zapamiętałam :-p.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...